Google Classroom
GeoGebra
GeoGebra Classroom
Sign in
Search
Google Classroom
GeoGebra
GeoGebra Classroom
GeoGebra
Home
Resources
Profile
Classroom
App Downloads
CCSS Support Math II 3.5.2 Example 3
Author:
Walch Education
Topic:
Addition
,
Multiplication
Jane bought 2.35 pounds of apples and 5.125 pounds of sweet potatoes. The apples cost $1.59 per pound and the sweet potatoes cost $0.89 per pound. How much did Jane spend in all on the apples and sweet potatoes?
GeoGebra
New Resources
apec
दुई-ओटा समुहको संयोजन (Union of two sets)
bewijs stelling van Pythagoras
Adding Decimal Numbers and Shortest Path Strategies
Polar Coordinates Book
Discover Resources
tessellations
goodchild-orthocenter
Lab 28 graph 1
Perimeter of rectangle quiz for primary children
Info about a function from the derivative
Discover Topics
Circumcircle or Circumscribed Circle
Set Theory
Straight Lines
Fractal Geometry
Linear Functions