Koronavirüs Uygulama

Image
2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını nedeniyle bu hastalığa yakalanan kişileri tespit edebilmek ve hastalığın yayılımını engelleyecek önlemleri alabilmek için her gün belirli sayıda insana "PCR" testi yapılmaktadır. Her yeni vaka sayısına göre günlük R0, değerleri oluşmaktadır. Bu değerler, Covid-19 hastası olan bir kişinin bu hastalığı kaç kişiye bulaştırdığını göstermektedir. Aşağıdaki grafiklerde günlere göre yapılan test sayısı, yeni vaka sayısı ve bu hastalığın bulaştırma katsa yısının (Ro) değeri verilmiştir:
Image
Image
Yapılan test sayısı arttıkça tespit edilen yeni Covid-19 vaka sayısı da artmaktadır. R0. değeri 1,09 değerine ulaştığı zaman hastalığın yayılmasını önlemek için ilave tedbirler alınacaktır. İlave tedbirlerin alınabilmesi için sizce yapılacak günlük PCR test sayısı kaç olmalıdır? NOT: R0, değerinin belirlenmesinde bulaşma yolu, kuluçka süresi, temas riski, yoğunluğu ve süresi gibi birçok faktör etkilidir. Örnek çözümde bu faktörler hesaba katılmamaktadır.

1. Problemi kısaca açıklayabilir misiniz?

2. Sizce buradaki stratejik etken ( değişken ) nedir? Gerekli ve gereksiz bilgi ayrımı yaptığınızda gereksiz bilgi | gerekli bilgi nedir? İhtiyacınız olan bir bilgi var mı? Buna erişmek için ne yapacaksınız?

3. Problem durumunu matematiksel olarak ifade ediniz. Uygun matematiksel notasyonları kullanarak matematiksel bir modelle ifade ediniz. Probleme ilişkin varsayımınız nedir?

4.Problem çözümüne ilişkin belgelerinizi lütfen buraya ekleyiniz ya da burada çözümünüzü yapınız.

5. Çözümünüzü kısaca açıklayınız ve yorumlayınız.

7. Elde ettiğiniz çözümü kontrol edip doğrulayınız. Çözümünüzün doğruluğuna dair ispatlar sununuz.