M.7.3.1.1. Bir Açıyı İki Eş Açıya Ayırarak Açıortayı Belirler - Uğur Karataş

Açıortay geogebra çalışma yaprağı.

1

Materyalde gösterilen sürgüleri kaydırınız. Yeni oluşan sürgüleri de kaydırarak değişimi gözleyiniz. Gözlemlerinizi aşağıda paylaşınız.

2

Materyalde sonradan beliren 3 sürgüde yaptığınız kaydırma işlemlerinde sabit kalan bir özellik oldu mu? Bu özelliğin adını biliyorsanız paylaşınız.

3

Şimdi 3 farklı sürgüde toplamda 3 farklı kombinasyon yaparak her durumda açı ölçülerini inceleyelim. Önceki soruda söylediğiniz kuralın her durumda geçerli olup olmadığını inceleyelim. Gözlemlerinizi aşağıda 3 başlık halinde anlatınız.

4

İddia ettiğiniz kuralın geçerli olmadığı bir durumla karşılaştınız mı? Eğer karşılaşmadıysanız 5. soruya geçiniz. Bir çelişki olduğunu düşünüyorsanız çelişkiyi aşağıdaki alanda açıkladıktan sonra 2. adıma dönerek yeni bir kural oluşturmaya çalışınız.

5

Bir A4 kağıdına yukarıda gördüğünüz materyale benzer bir açı çizin ve sürgüyü yavaşça kaydırarak adımları kağıt üzerinde cetvel ve pergel kullanarak taklit edin. Ekranda gördüğünüz durum sizin çiziminizde de geçerli oldu mu? Açı ölçer kullanarak sizin yaptığınız çizimde de açıların eşit çıkıp çıkmadığını inceleyiniz. Gözlemlerinizi aşağıda açıklayınız.