M.8.1.3.1 Karekök Etkinlik

Yazar:
Enes Evin

Giriş

Çiftçi Ahmet Ağa elindeki tarla yetmediği için yeni bir tane daha tarla almaya karar vermiştir. Ahmet Ağa 729 metrekare büyüklüğünde kare biçiminde bir tarla almıştır. Ahmet Ağa kare biçimindeki bu tarlanın kenarlarına ağaç dikecektir her bir kenara farklı ağaç dikmek istemektedir. Ancak Ahmet Ağa kenarların uzunluğu ölçerek bulmak istemiş ve çok uğraşmasına rağmen bulamamıştır. Ahmet Ağa kenar uzunluğunu bulmaya yardım edecek birini aramaktadır. Siz Ahmet Ağaya yardımcı olmak isteseydiniz kenar uzunluğunu nasıl bulurdunuz? Bulduğunuz kenar uzunluklarını yazınız.

Keşfetme

Sürgüyü hareket ettirdiğinizde karenin alanı ile kenar uzunluğu arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşünüyorsunuz?

Açıklama

Verilen sayının hangi sayının karesi olduğunu bulma işlemine karekök denir. Karenin alanı bizim sayımız alanının karekökü yani sayımızın karekökü ise karenin bir kenar uzunluğuna eşittir. Örneğin alanı 9 metrekare olan karenin bir kenar uzunluğu 3'tür yani 3*3=9.

Derinleştirme

441 metrekare büyüklüğünde kare biçimindeki bahçenin içine bahçenin bir kenarı üzerine bu kenarı sağdan ve soldan eşit parçaya ayıracak şekilde 169 metrekarelik oyun parkı yapılacaktır. Bu oyun parkının ayırdığı kenarlara gül, bahçe ile oyun parkının ortak kenarına lale ve bahçenin kalan kenarlarına da papatya dikilecektir. Dikilen gül, lale ve papatya sayısı ne kadardır?

Değerlendirme