Google Classroom
GeoGebraGeoGebra Classroom

If I Could Buy Anything- Math is Everywhere

Unit Price and Constant of Proportionality

Explore how unit price and constant of proportionality are related and how they can be represented using a table, a graph, an equation, and a verbal description. Think of something that you enjoy and would like to buy the next time you go to the store. For purposes of this activity, keep the price under $10. Use the purple slider to set your unit price.

Use the slider scale to set the unit price. Round to the nearest whole dollar.

Representing a Proportional Relationship Using a Table

Describe the table- do you notice a pattern? How does buying 1 more unit (x) impact the cost?

Finding the Constant of Proportionality from a Table

Divide each cost (y) by the quantity (it's related x). What do you notice?

Valitse ne, jotka kelpaavat
  • A
  • B
  • C
Tarkista vastaus (3)

Is there a point on the graph that when extended the line would always cross?

Valitse ne, jotka kelpaavat
  • A
  • B
Tarkista vastaus (3)

Representing a Proportional Relationship Using a Graph

Desctibe the shape of the graph.

Valitse ne, jotka kelpaavat
  • A
  • B
  • C
Tarkista vastaus (3)

Explain the Relationship.

In you own words how you would use the number of items you buy and the unit price to find the cost.

The Origin

What is the cost when the quantity is zero?

Valitse ne, jotka kelpaavat
  • A
  • B
  • C
Tarkista vastaus (3)

Finding the Unit Price from a Graph of a Proportional Relationship

How can you find the unit price (k=constant of proportionality) from the graph? Select all that apply.

Valitse ne, jotka kelpaavat
  • A
  • B
  • C
Tarkista vastaus (3)

Using Your Unit Price to Write the Rule. y=kx

Write an equation using your unit price to show the relationship between the quantity and cost.

Use what you know to make a prediction.

What would your total cost be if you were buying 20 items?

What's Your Word Problem?

Write your own word problem using the item you selected and it's unit price.